Poradna otázka
Otázka

Dobrý den,

jsem 8 týdnů po chemoterapii: dexamethason, doxorubicin cyklofosfamid tři dávky po třech týdnech pro karcinom prsu tripl. Rychle rostoucí. Jaké jsou negativní účinky chemoterapie? Jak je mohu já sama ovlivnit? Mohu zlepšit stravou? Jak? Jsem chudokrevná, anemická a DG gastro: zrotovaný jícen (5 let). Dlouhodobý nedostatek Fe (6 - 10 let). Cysty na játrech (5 let). Mohou se léčit stravou? Co jíst? Při chemoterapii jsem nepravidelně krvácela. Stále byly nesnesitelné bolesti v podbřišku, stehenních kostí, kotníku, nártů i chodidel!

Sucho a pachuť v ústech, únava. Špatný krevní obraz. Zarzio. Nyní nedostávám žádnou léčbu. Nádor se zvětšoval i při chemoterapii. Místo čtvrté dávky rychlý příjem k operaci. Je 3 týdny po operaci. Boule je odstraněna úspěšně. Uzliny v pořádku. Lze podpořit tělo doplňky stravy? Bolí mě stále velké (stehenní) kosti. V noci pociťuji nedostatek slin v ústech (z horního patra). Špatně usínám. Denně se budím ve 2 ráno. Už neusnu. Jsem unavená nevyspalá ale nemohu spát. Pocit sucha v ústech je i po pití. Čím to může být? Velmi děkuji H.

Poradna odpověď
Odpověď

Dobrý den,

Jsem nutriční terapeutka, nejsem lékař. Mohu Vám odpovědět na dotaz týkající se stravy. Nemám odbornost se vyjadřovat k možným zdravotním problémům při chemoterapii. Ano chemoterapeutickou léčbu provází i zdravotní obtíže, které zmiňujete. Doporučila bych Vám své problémy konzultovat s lékařem. 

Pokud máte anémii je vhodné zařadit potraviny bohaté na Fe (železo), kyselinu listovou, vitamín B12 - červené druhy masa (vepřové, hovězí), játra, mořské plody, vejce, luštěniny, ořechy jako jsou mandle, kešu nebo semínka - dýňová, lněná, brokolice, červená řepa, listová zelenina. Vstřebání železa podpoří vitamín C.

Při léčbě chemoterapii je vhodné dbát na dostatek bílkovin ve stravě - maso, masné výrobky, mléčné výrobky (hlavně sýry, tvarohy, skyr), vejce. Aby se tělo lépe vyrovnalo s léčbou a lépe ji snášelo. Dbát na dostatek vitamínů a minerálních látek. Upřednostnila bych příjem z potravin, než potravinových doplňků. Zařazovat pravidelně ovoce (2 ks denně), zeleninu (cca 300 g denně). Zařazovat různé druhy ovoce a zeleniny, ideálně čerstvé, protože obsahují různé druhy vitamínů a min. látek. 

Toto jsou obecná doporučení. Já neznám Váš zdravotní stav, nebo třeba alergie. A neodvážím se dát konkrétní radu, abych Vám nezpůsobila problémy. Doporučila bych konzultaci s ošetřujícím lékařem. Pokud jste během léčby i zhubla, je možnost požádat lékaře o doporučení do nutriční ambulance, kde Váš zdravotní stav zhodnotí podrobněji. Naše nutriční ambulance se nachází v Praze, Brně, Olomouci. Kontakt naleznete na webu www.lepsipece.cz/ambulance/nutricni-ambulance.