Hemoroidy trápí víc než polovinu populace
Proktologové v nadsázce tvrdí, že své pacienty dělí na ty, kteří už hemoroidy mají, a na ty, kteří je mít budou. Hemoroidy skutečně patří mezi jednu z nejrozšířenějších chorob současnosti. Odborné zdroje uvádějí, že jimi trpí kolem 50 až 70 %1 dospělé populace. Nejsou ale jen vymožeností naší civilizace.
Příčinu hemoroidů neznáme
Ačkoliv hemoroidy provázejí lidstvo odnepaměti, jejich příčina dodnes není známá. Důležitou roli při jejich vzniku hraje řada faktorů:
- dědičnost,
- nedostatek pohybu, dlouhé sezení,
- hemoroidy mohou být častější u některých profesí, například u řidičů z povolání; nepravidelné vyprazdňování (zácpa i průjem),
- špatné stravovací návyky s nedostatečným příjmem tekutin a vlákniny v potravě, jejichž důsledkem je tuhá stolice; dráždivé potraviny, alkohol,
- nadváha,
- zvýšený nitrobřišní tlak (těhotenství, tlačení na stolici při zácpě, zvedání těžkých předmětů),
- věk.
Jak se hemoroidy projevují?
Vnější hemoroidy se projevují tlakem v anální oblasti. Tento typ hemoroidů je náchylnější k nahromadění sražené krve a vzniku velkého bolestivého uzle. Uzel také může prasknout a krvácet. Po zhojení zanícených uzlů může vzniknout kožní řasa znesnadňující provádění hygieny a zvyšující pravděpodobnost vzniku dalšího hemoroidu. Při zánětu okolní tkáně dochází rovněž ke svědění a pálení.
Typickým příznakem vnitřních hemoroidů je jasně červená krev, která se objeví po odchodu stolice na toaletním papíře nebo v toaletní míse. Krvácení z konečníku je bez ohledu na příčinu vždy varovným znamením, o kterém byste měli informovat svého praktického lékaře. V pozdějším stadiu se vnitřní hemoroidy mohou projevit prolapsem neboli vyhřeznutím z konečníku. Potíže se postupně zhoršují.
V prvních stadiích se hemoroidální uzel sám vrátí zpět, později je nutné ho vsunout na původní místo rukou, v posledním stadiu je jediným možným řešením operace.
Komplikací může být uskřinutí hemoroidálního uzlu. Prolaps je také často komplikován zánětem pokožky v okolí řitního otvoru. Je způsoben tím, že při prolapsu se na pokožku dostane i hlen se zbytky stolice, pokožku podráždí a poruší její přirozenou obranyschopnost. Pokožku pak mohou snadněji osídlit bakterie a kvasinky, jež způsobují svědění a pálení.
Prevence vzniku hemoroidů
Hemoroidům lze předejít, odstraníme-li všechny ovlivnitelné rizikové faktory. Na prvním místě musíme pečovat o to, abychom měli pravidelnou stolici a netrpěli zácpou. Toho je možné docílit vhodným složením stravy, dodržováním pitného režimu a fyzickou aktivitou. Pohyb je také důležitý u osob se sedavým zaměstnáním.
Dále je třeba vyhýbat se usilovnému tlačení při pokusu o vyprázdnění a netrávit na toaletě zbytečně dlouhý čas, například čtením. Doporučujeme také vyhýbat se zvedání těžkých předmětů a v případě nadváhy upravit tělesnou hmotnost. Samozřejmostí je pečlivá hygiena konečníku a jeho okolí. Toto pravidlo platí dvojnásob v případě již vzniklých hemoroidů.
1Remedia 6/2010
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaRehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...
Celý článekIntervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...
Celý článekCísařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...
Celý článek