Vytisknout Poslat na e-mail

Nejčastěji prováděné zákroky v dutině břišní: odstranění žlučníku, operace kýly, odstranění slepého střeva, resekce žaludku, ošetření perforovaného vředu žaludku, fundoplikace žaludku, resekce žaludku, resekce tenkého a tlustého střeva, resekce jater, odstranění sleziny, diagnostická laparoskopie

Gynekologická laparoskopie: vyšetření příčin sterility, sterilizace, laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie, operace při mimoděložním těhotenství

Urologická laparoskopie: odstranění ledvin, plastická úprava ledvinné pánvičky, odstranění prostaty (prostatektomie), odstranění močového měchýře (cystektomie)

Co dělat před laparoskopií

Před laparoskopií, jako před každou jinou operací, je třeba absolvovat tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče. Podle zvyklostí daného zdravotnického zařízení je nástup k plánované laparoskopii den předem nebo ráno v den zákroku. Je nutné přijít nalačno a od půlnoci nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí vzít si pravidelně užívané léky, je dovoleno je zapít jen co nejmenším množstvím vody. S sebou se doporučuje si vzít hygienické potřeby, přezůvky, doklady a věci osobní potřeby.

Postup při laparoskopickém zákroku

  • Anesteziolog pacienta uspí.
  • Provede se malý řez v oblasti pupku – tímto řezem se do břicha zavede jehla, kterou se dutina břišní naplní oxidem uhličitým. Tím se zlepší přehlednost a zvětší operační prostor.
  • Jehla se vyjme a do stejného otvoru se nasune trubicovitý tubus (trokar), kterým se zasune kamera.
  • Na dalších místech (obvykle na dvou) se probodne břišní stěna a zasunou se další dva duté trokary. Tato probodnutí břišní stěny se již mohou zevnitř kontrolovat zavedenou kamerou. Skrz nové přístupy se zasunou pracovní nástroje a může začít vlastní zákrok.

Po skončení operace se vstupní otvory několika stehy zašijí. Pokud nebyla operace složitá, může jít pacient obvykle do tří dnů domů.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Rehabilitační ústav v Hrabyně
Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací...

Celý článek
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek