Vytisknout Poslat na e-mail

Rehabilitační ústav v Hrabyni je místem, kde se díky silně proaktivnímu přístupu k pacientům vrací mnohým z nich opět chuť do života i po těžkých úrazech. Ústav původně vznikl za účelem léčby pacientů po těžkých pracovních úrazech a postupně vyrostl v komplex, který zvýšil úroveň a dostupnost péče v celém tehdejším Československu. Jak provoz Hrabyně funguje, nám svými slovy popsala primářka spinální rehabilitační jednotky MUDr. Hana Davidová.

Začátky jsou vždycky těžké 

Už v minulosti byl ostravský region charakteristický těžkým průmyslem, vysokým výskytem pracovních úrazů a jejich závažných následků. V roce 1952 proto zahájil provoz rehabilitační ústav Chuchelná, kde byli hospitalizováni pacienti právě po těžkých pracovních úrazech.

Postupně vznikla idea komplexu „Hrabyně“, kde se pacienti mohou nejen zrehabilitovat, ale najdou zde také bydlení, pracovní příležitosti, pochopení a volný pohyb bez bariér. Dostavbou komplexu v dubnu 1975 se tak nakonec i zvýšila úroveň a dostupnost rehabilitační péče v celém Československu. 

Jak to u nás chodí 

V současnosti v našem rehabilitačním ústavu najde odbornou pomoc celkem 217 pa­cientů na stejném počtu lůžek. Součástí ústavu je spinální rehabilitační jednotka, která patří do celostátní sítě komplexní rehabilitační péče o pacienty s čerstvým míšním postižením. V každodenní praxi se pak zaměřujeme na neurologické diagnózy a nemoci pohybového aparátu. Pro klienty se získaným poškozením mozku je určen speciální kranioprogram.

Pacienty do péče přijímáme buďto přímým překladem z lůžka na lůžko, nebo z domácího prostředí na základě platného návrhu, který vystavuje praktický lékař a schvaluje revizní lékař dané pojišťovny. Po přijetí je vyšetří lékař a následně na míru sestavíme rehabilitační program podle schopností konkrétního pacienta. Pacienti mají po celou dobu hospitalizace k dispozici svého fyzioterapeuta a ergoterapeuta.

Vztahy mezi pacienty a našimi odborníky však nejsou jen čistě odborně-pracovní. Je potřeba, aby si vzájemně věřili, bez toho totiž léčebný proces nebude fungovat. Dalšími průvodci nelehkou životní etapou jsou psycholog, sociální pracovník a logoped. Úzce spolupracujeme s lékaři z dalších oborů a vybavujeme pacienty vhodnými kompenzačními pomůckami a zdravotními prostředky. 

Abychom mohli pomáhat, potřebujeme spolehlivé parťáky

Já sama jsem opravdu nadšená ze spolupráce se společností B. Braun, která je spolehlivým partnerem při zajišťování jednorázových močových katétrů pro pacienty. Ceníme si pomoci i při zprostředkovávání další urologické ambulantní péče. Náš tým v současné době rozšířili peer mentoři. Jedná se o osoby s mnohaletými zkušenostmi ze života na vozíku, kteří tak mohou samotným klientům, jejich blízkým a pečujícím osobám pomoci širokým spektrem rad, informací, praktickým tréninkem soběstačnosti a také psychickou podporou v domácím prostředí. První kontakt s pacienty navazují již v našem zařízení. 

Nejdůležitější je porozumět změnám 

Celý rehabilitační pobyt je vlastně příprava na život v domácím prostředí. Lidé, kteří k nám přicházejí, velice často nechápou, co se stalo. Věří, že se úplně uzdraví, a vůbec si nechtějí připustit, že by tomu mohlo být jinak.

Stejně tomu tak je i v případě příbuzných. Naším posláním je důsledná a zároveň citlivá práce na tom, aby člověk porozuměl změnám, které nastaly, a také svým novým potřebám. Celý náš tým je tu proto, aby pomáhal, ale zároveň respektujeme názor pacienta, který s námi nemusí vždy souhlasit.

Nabízíme příbuzným celodenní pobyt na oddělení a díky podpoře našich sestřiček a ošetřovatelů mohou s péčí o své blízké přiměřeně pomoci. Naučí se tak např. předcházet komplikacím, zejména dekubitům. Během „edukačního pobytu“ je pečujícím blízkým osobám k dispozici lékař, který podává informace o zdravotním stavu, ale také mnohdy radí, jakým způsobem s pacientem komunikovat a jak jej podpořit v aktivním přístupu. A v neposlední řadě, jak celou situaci důstojně ustát. Návrat člověka do aktivního života je smyslem naší práce. S touto vizí byl rehabilitační ústav Hrabyně téměř před padesáti lety vybudován. Snažíme se jít s dobou, s technickými vymoženostmi, ale zároveň neztrácet elán a nadšení, které měli naši kolegové v začátcích. A i přes využití nejmodernějších technik stejně spatřuji hlavní přínos v individuální péči terapeutů. Žádný přístroj nenahradí ruce, zkušenosti, povzbuzení a pochvalu fyzio - či ergoterapeuta. 

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
MUDr. Zdeněk Coufal
Koronární intervence: co to je a co vás při ní čeká?

Intervenční kardiologie je jedním ze samostatných kardiologických oborů. Zabývá se diagnostikou a...

Celý článek
Jak pečovat o jizvu po císaři
Jizva po císaři - jaké komplikace mohou nastat a jak na správnou léčbu?

Císařský řez v některých případech symbolizuje zákrok, který je nutný pro zachování zdraví matky i...

Celý článek
Ošetření bércového vředu
Co pomáhá na bércové vředy a jak jejich vzniku předcházet?

Léčba bércových vředů je zpravidla náročná a vyžaduje aktivní přístup ze strany pacienta. Přečtěte...

Celý článek