Cévkování a jeho možnosti - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Cévkování a jeho možnosti

Cévkování / Katetrizace

Řešením pro pacienty s retencí moči je cévkování (neboli katetrizace). Je to zákrok, který může u některých pacientů vzbuzovat obavy, ale díky moderním zdravotnickým pomůckám se jedná o zákrok snadný a bezbolestný.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Cévkování provádí zdravotnický personál, ale lze ho naučit i pacienta, který se takto může bez cizí asistence starat o pravidelné vyprázdnění močového měchýře. Pomoci může i partner nebo jiný rodinný příslušník.

Jednorázové vycévkování

Slouží k jednorázovému vyprázdnění močového měchýře nebo k odběru vzorku moči u pacienta, který přitom nemusí trpět retencí moči. Jedná se obvykle o zákrok prováděný lékařem nebo zdravotní sestra v nemocnici. Ke každému vycévkování se používá nová močová cévka.

Permanentní močová cévka

Permanentní cévka se zavádí do močového měchýře a upevní se v něm pomocí malého nafouknutého balónku na konci cévky.  Zavádí ji obvykle zdravotní sestra či lékař v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení a vyměňuje se každých 4 až 8 týdnů. Pokud stav pacienta vyžaduje dlouhodobé zavedení močové cévky, doporučuje se, vzhledem k riziku infekce související s používáním permanentních cévek, provádět raději intermitentní jednorázové cévkování.

Intermitentní (periodické) cévkování a intermitentní samocévkování močového měchýře

Intermitentní cévkování je vhodné pro mnoho pacientů s poruchou močení způsobenou nervovým onemocněním včetně pacientů s paraplegií, deformacemi páteře nebo jinými postiženími páteře či míchy.

Samocévkování, neboli autokatetrizace, spočívá v zavedení močové cévky s cílem vypustit zadrženou moč a jejímu odstranění ihned po vyprázdnění. Ke každému cévkování se používá nová cévka. Pacienti se cévkují sami čtyřikrát až šestkrát denně – mají tak kontrolu nad vlastním močovým měchýřem. Nemusí nosit trvale zavedenou permanentní močovou cévku nebo objemné vnější urologické pomůcky, což velmi zlepšuje kvalitu jejich života.

Epicystostomická cévka (katetr)

Epicystostomická cévka je permanentní katetr, zavedený do močového měchýře přímo přes chirurgicky vytvořený otvor v břišní stěně. Používá se u pacientů s neprůchodností dolních močových cest, například při blokádě močového měchýře kamenem, u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko nebo při léčbě močové inkontinence. Tento typ močové cévky zavádí urolog. Cévka se vyměňuje každé 4 týdny.

Více informací o cévkování a močových cévkách na www.actreen.cz.