Intermitentní katetrizace pomocí moderních katetrů
Témata: 

Intermitentní katetrizace a použití moderních katetrů

Konzultace kýly s lékařem

Intermitentní katetrizace močového měchýře je v současné době metodou léčby chronické močové retence. Jedná se o pravidelné jednorázové vyprazdňování močového…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Intermitentní katetrizace močového měchýře je v současné době metodou léčby chronické močové retence. Jedná se o pravidelné jednorázové vyprazdňování močového měchýře močovou cévkou. Tento způsob se nejvíce přibližuje fyziologickému stavu vylučování moči z organismu.

Intermitentní katetrizace je prováděna pomocí několika druhů katetrů

      • Suché sterilní močové cévky, které vyžadují aplikaci sterilního lubrikačního gelu.
      • Suché, potažené sterilní močové cévky, které je nutno aktivovat (zvlhčit) zpravidla vodou. V tomto případě pak není zachována sterilita.
      • Lubrikované, tzv. hydrofilní sterilní močové cévky, které jsou uchovávány ve vlhkém prostředí a před použitím nepotřebují již další aktivaci či přídavnou manipulaci.

Katetrizace u pacientů ohrožených infekcí

Zavádění cévky u pacientů zvlášť ohrožených infekcí (se sníženou imunitou) se provádí v nemocničním prostředí. Ve většině případů však není sterilní prostředí nutné. Intermitentní močovou katetrizaci zvládne po zacvičení sám pacient v domácím prostředí. Tam, kde to není z různých důvodů možné, může výkon provádět zdravotnický personál nebo i rodinný příslušník. Katetry pro intermitentní katetrizaci jsou k dispozici jak pro muže , tak pro ženy.

Bezdotykový systém

K moderním zdravotnickým pomůckám, které umožňují provádět jednorázovou močovou katetrizaci jednoduše, rychle a bezpečně, se snížením rizika nežádoucích komplikací, patří cévky s tzv. bezdotykovým systémem. Jsou uloženy v ochranném obalu ve sterilním prostředí a do močové trubice se zavádějí postupným vysouváním z tohoto obalu. Tím je po dobu manipulace zachována sterilita cévky.

Katetry pro aktivní uživatele

Pro aktivní uživatele, kteří chodí do školy, práce, za kulturou či sportují, ale i pro pacienty upoutané na lůžko je výhodné používat katetry pevně napojené na sběrný sáček. V místě napojení je antirefluxní chlopeň, která zabraňuje zpětnému toku moči. Cévkování je tak snadnější v nejrůznějších situacích, kdy není nutné používat další sběrné nádoby na moč anebo být v přímém kontaktu s toaletou. Moč je sterilně uchována ve sběrném sáčku, což je výhodné také z pohledu laboratorního vyšetření. Sáček lze jednoduše otevřít a moč vypustit. Zvlhčovací látka neovlivňuje kvalitu moči a také nemá žádný negativní vliv na pohyblivost spermií.

Chcete-li se seznámit s moderními pomůckami pro intermitentní močovou katetrizaci, navštivte stránky www.actreen.cz.