Příčiny retence moči
Témata: 

Příčiny retence moči

Retence moči má celou řadu příčin. Patří k nim neprůchodnost močové trubice, některé chronické a infekční nemoci, neurologická a onkologická onemocnění, operační zákroky, určité skupiny léků, úrazy míchy nebo otrava těžkými kovy.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Zatímco u mužů je nejčastější příčinou chronické močové retence úrazové postižení míchy, u žen je to roztroušená mozkomíšní skleróza. Podívejme se na příčiny retence moči podrobněji.

 

Zbytnění prostaty

Benigní hyperplazie prostaty úzce souvisí se stárnutím mužů. Prostata obkružuje močovou trubici jako prstenec, věkem se zvětšuje a močovou trubici utlačuje. Močení je proto obtížnější. Stěna močového měchýře musí odolávat vyššímu tlaku a po určité době se stává dráždivější. I menší množství moči pak způsobí nucení na močení. Současně hrozí všechna další nebezpečí z retence moči. Proto by měl každý muž po 50. roce věku zvážit návštěvu urologa, i když nemá s močením žádné potíže.

 

Neprůchodnost močových cest

U neprůchodných močových cest najdeme velmi často překážku přímo v močové trubici nebo v močovém měchýři – kámen, nádor, vřed nebo krevní sraženinu. Zúžení průměru močové trubice může způsobit vrozená vada nebo infekce a následné zjizvení. Močení je také omezeno při stlačení močové trubice ať již zmiňovanou zvětšenou prostatou, nádorem pánve, těhotnou dělohou nebo konečníkem plným tuhé stolice při zácpě.

 

Neurologická onemocnění a úrazy míchy

Také přerušení nervové dráhy mezi močovým měchýřem a mozkem vede často k retenci moči. Může se jednat o následek úrazu míchy nebo pánve. Do mozku se pak nedostane informace o plném močovým měchýři a ke svalovině močového měchýře pokyn k jeho sevření a vyprázdnění. Tento stav může způsobit i operační výkon anebo neurologické onemocnění, například roztroušená mozkomíšní skleróza.

 

Chronická a infekční onemocnění

K retenci moči dochází například v důsledku diabetické neuropatie při cukrovce, mozkové mrtvice či infekčních nemocí – tuberkulózy, AIDS, kapavky nebo syfilis.

 

Léky

Zadržování moči je nežádoucím účinkem u léků proti křečím (spasmolytik), proti alergiím (antihistaminik), u léků patřícím do skupiny anticholinergika a u botulotoxinu, užívanému k léčbě hyperaktivního močového měchýře. Retence moči bývá někdy přítomna i v důsledku užívání léků používaných při celkové anestezii.