25. 8. 2014
Vytisknout Poslat na e-mail

Pokud moč nemůže z močového ústrojí odcházet a hromadí se v něm, hovoříme o retenci moči. Retence neboli zadržování moči je neschopnost se vymočit a spontánně vyprázdnit plný močový měchýř.

Akutní a chronická retence

Při akutní retenci dojde k úplné zástavě močení. Akutní retence je doprovázena bolestí močového měchýře, a pokud k ní dojde, je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Infekcí a zvýšeným tlakem jsou přímo ohroženy jen ledviny, tak močový měchýř.

U chronické retence část moči odchází a část tzv. zbytková moč, často ve větším množství, v močovém měchýři zůstává. Chronická retence moči je většinou důsledek jiných zdravotních obtíží a může vyústit v akutní stav. Projevuje se zvětšeným, nebolestivým močovým měchýřem. Typickým příznakem je slabý, přerušovaný proud moči. Močení provází nutnost tlačit při močení, pocit nedostatečného vyprázdnění močového měchýře a pauza mezi snahou o vymočení a nástupem proudu moči.

Nebezpečí nedostatečného vyprazdňování moči

Pokud je vyprazdňování nedostatečné, v močovém měchýři zůstává zbytkový objem moči. Toto prostředí je ideální k pomnožení bakterií a rozvoji infekce močových cest. Vysoké koncentrace minerálů obsažených v moči způsobují tvorbu močových kamenů, které je třeba odstranit chirurgicky.

Tlak, kterému musí stěna močového měchýře odolávat, vede nejdříve k jejímu zbytnění, což může způsobit útlak močovodu a zhoršit odchod moči, později k jejímu ochabnutí. Tím se schopnost vymočení opět sníží.Stále stoupající tlak v močovém měchýři může také způsobit zpětný tok moči z močového měchýře do močovodů až do ledvin, které jsou ohroženy infekcí a celý organismus pak otravou krve.

V důsledku zvýšeného tlaku může dojít k rozšíření ledvinných pánviček a poškození funkce ledvin až k jejich selhání. Mezi další komplikace patří samovolný únik moči, ke kterému dochází z přetékání močového měchýře a akutní retence, tedy úplná zástava močení.

Diagnostika

Diagnostikou retence moči se zabývá urolog, který provede tzv. urodynamické vyšetření, tj. měření objemu močového měchýře, tlakových poměrů v dolních močových cestách a sledování činnosti svalstva a svěrače močového měchýře.

Léčba retence moči

Zákrokem, který pomůže při retenci moči, je cévkování, neboli katetrizace. Do močového měchýře se přes močovou trubici zavede cévka (měkká silikonová nebo latexová hadička), která odtok moči umožní. Současně se lékař snaží nalézt a odstranit příčinu, která ke vzniku retence moči vedla.   Potřebujete pomoci s problémem retence moči, hledáte informace nebo vhodné pomůcky? Navštivte stránky www.actreen.cz.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek