Informace o vitaminech a mineralech, které zajímají příležitostné i profesionální sportovce.
Témata: 

To nejdůležitější o vitaminech a minerálech

Lidé, kteří sportují, by se měli zajímat i o to, zda jejich výživa obsahuje dostatečné množství vitaminů a minerálů a zda jim některý z nich nechybí. Kromě vitaminu D a K si je totiž tělo nedokáže samo vyrobit. Jejich potřeba je individuální a závisí na mnoha faktorech, například na velikosti těla, na pohlaví, hmotnosti, věku či sportovních nárocích.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Vitaminy a minerály obsahuje vyvážená strava. Aktivní sportovci ale potřebují vitaminů více, protože mají větší energetický výdej a vyšší ztráty, například při pocení. Naštěstí není nutné jednotlivé látky doplňovat jednotlivě podle jejich DDD (doporučená denní dávka). Výživa pro sportovce s kompletním zastoupením důležitých vitaminů a minerálů i s jejich správným poměrem počítá.

Vitaminy rozpustné v tucích

Tyto vitaminy si tělo dokáže uložit, ale aby se mohly vstřebávat, měly by být součástí stravy i kvalitní rostlinné tuky a oleje, rybí tuk, ořechy apod. Vitamin A je důležitý pro růst a obnovu kožních buněk, chrání sliznice před vysoušením a redukuje působení volných radikálů. Vitamin D si tělo, je-li vystaveno slunečnímu záření, dokáže vytvořit samo. Je potřebný pro regulaci vápníku a fosforu v krvi a pomáhá při stavbě a udržování silných kostí a zubů. Dokáže zpomalit proces osteoporózy. Vitamin E je velmi důležitá antioxidační látka působící proti volným kyslíkovým radikálům, které se podílejí na vzniku řady onemocnění. Účinkuje na buněčné úrovni, pomáhá organismu využít selen i vitamin K a zpomaluje také proces stárnutí. Hlavní úlohou vitaminu K je jeho účast v procesu krevního srážení. Přispívá také k udržování zdravých kostí.

Vitaminy rozpustné ve vodě

Tyto vitaminy (vitaminy skupiny B a vitamin C) zůstávají v těle jen krátce, proto se musí neustále doplňovat. Výjimku tvoří vitamín B12. Thiamin (vitamin B1) je klíčovým vitaminem skupiny vitaminu B. Má označení 1, protože byl objeven jako první ze skupiny. Životně důležitou funkcí tohoto vitaminu je podpora látkové přeměny cukrů a činnosti nervové soustavy. Riboflavin (vitamin B2), niacin (vitamin B3) a kyselina pantotenová (vitamin B5) jsou důležité pro látkovou přeměnu cukrů, tuků a bílkovin. Riboflavin navíc hraje důležitou roli i v tvorbě hormonů štítné žlázy a buněk imunitního systému. Niacin se účastní regulace hladiny krevního cukru, má vliv na zdravou pokožku a správnou funkci nervového a trávicího systému. Kyselinu pantotenovou potřebuje organismus ke komunikaci mezi nervovým systémem a mozkem a k tvorbě stresových hormonů. Pyridoxin (vitamin B6) se účastní řady procesů. K těm nejdůležitějším patří tvorba červených krvinek a bílkovin v buňkách, uvolňování energetických zásob a tvorba chemických látek v mozku. Biotin (vitamin B7) se stará o tvorbu důležitých enzymů pro látkovou přeměnu bílkovin, sacharidů a mastných kyselin. Cholin (vitamin B8) je důležitý pro správnou funkci buněk, podílejí se na udržování zdravých jater a nervového systému. Kyselinu listovou (vitamin B9) potřebujeme pro látkovou přeměnu bílkovin, tvorbu červených krvinek, pro růst buněk a jejich rozmnožování. PABA – kyselina para-aminobenzoová (vitamin B10) chrání organismus před nepříznivými vlivy, pokožku proti UV záření a má rovněž preventivní vliv na stárnutí kůže. Kobalamin (vitamin B12) je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a obměnu buněk. Je nepostradatelný pro tvorbu genetického materiálu v buňkách a správnou funkci nervového systému. Vitamin C je nejznámější vitamin a současně nejužívanější potravní doplněk. Chrání před volnými radikály, je potřebný pro tvorbu kolagenu, bílkoviny obsažené v pojivových tkáních. Pomáhá tělu vstřebávat železo z potravy a posiluje odolnost dásní proti krvácení.

Pokud po cvičení trpíte svalovými křečemi, vyzkoušejte osvědčený recept a dejte si večer před tréninkem 250 mg magnezium citrátu.

Minerály

Minerály jsou anorganické sloučeniny obsažené v těle jen v malém množství, tvoří přibližně 4 procenta hmotnosti člověka. Přibližně 60 sloučenin je tvořeno 22 nezbytnými prvky, z nichž 7 je hlavních a 15 stopových. Člověk je doplňuje stravou nebo jejími doplňky.

Mezi nejčastěji zastoupené prvky v organismu patří vápník a fosfor. Tělo je potřebuje pro tvorbu kostí a zubů, do kterých je ukládá. Vápník je navíc důležitý pro práci svalů, srdce a nervového systému, fosfor pro zásobování buněk energií. Hořčík je jeden z nejvšestrannějších prvků. Ovlivňuje tvorbu energie, funkci nervového systému, tvorbu kostí a zubů i svalovou relaxaci.

Draslík se nachází většinou uvnitř buněk, sodík je obsažen v mimobuněčných tekutinách. Společně se podílejí na regulaci tělních tekutin, vedení nervových vzruchů, svalovém stahu a udržení normálního srdečního rytmu. Jsou nezbytné pro většinu buněčných dějů. Železo se účastní tvorby červených krvinek a některých enzymů. Jód je nepostradatelný pro tvorbu hormonů štítné žlázy a zinek potřebuje každá buňka v těle, protože je součástí enzymů. Enzymy ovlivňují všechny důležité procesy od dělení buněk, růst, pohlavní zrání, imunitu a v neposlední řadě i proces hojení ran.

DENNÍ POTŘEBA NĚKTERÝCH VITAMINŮ a STOPOVÝCH PRVKŮ

Vitamin Doporučené množství pro nesportovce* Doporučené množství pro sportovce*
provitamin A 2 mg 2–6 mg
vitamin B1 1,1 mg 4 mg
vitamin B2 1,4 mg 5 mg
vitamín B6 1,4 mg 6 mg
vitamin B12 2,5 μg 5 μg
niacin 16 mg 50 mg
kyselina listová 200 μg 500 μg
kyselina pantotenová 6 mg 18 mg
vitamin C 80 mg 180 mg
vitamin E 12 mg 30 mg
hořčík 375 mg 600 mg
selen 55 μg 100 μg
* doporučené denní dávky dle 2008/100/EG