Co je urostomie? - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Co je urostomie?

Urostomie je nejméně častý typ stomií. Důvodem k vytvoření tohoto vývodu je překážka zabraňující normálnímu odtoku moči, vzácně poranění močovodů nebo…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Urostomie je nejméně častý typ stomií. Důvodem k vytvoření tohoto vývodu je překážka zabraňující normálnímu odtoku moči, vzácně poranění močovodů nebo močového měchýře či vývojová vada u dětí.

Moč se tvoří v ledvinách a je odváděna močovody do močového měchýře. Nejčastěji je postiženo ústí močovodu do močového měchýře, méně často jsou zasaženy vlastní močovody. Není-li možné obnovit normální tok moči, jsou močovody vyvedeny břišní stěnou na její povrch.


Jak urostomie
vypadá?

Existují celkem tři typy urostomií

  • Ureterostomie
  • Urostomie vyvedená přes tenké střevo (konduit)
  • Kontinens urostomie (KOCK rezervoár)

Množství moči, které se vývodem vyloučí, je závislé na funkci ledvin a na množství přijatých tekutin. Obvykle je vyprodukováno asi 0,5 dl moči za hodinu.


Jak urostomie funguje?

Při ureterostomii jsou na povrch břišní stěny vyvedeny močovody. K odvádění moči se trvale používají stomické pomůcky (sáčky) s výpustným kohoutem. Ureterostomie vyžaduje nejpečlivější ošetřování, neboť močovody a ledviny se mohou snadno infikovat. Riziko infekce lze snížit na minimum, pokud se močovod vyvede přes tenké střevo.

Při urostomii vyvedené pomocí tenkého střeva se z tenkého střeva se odejme jeho část, která zůstane v břišní dutině. Na jednom konci se uzavře a z druhého se vytvoří klasický vývod střeva, do něhož jsou zavedeny močovody. Toto vyvedení zabraňuje průniku infekce do močového ústrojí. I tato stomie vyžaduje trvalé nošení sáčku, protože z ní neustále vytéká moč.

U kontinens urostomie se z části tenkého střeva vytvoří rezervoár s vývodem, do kterého jsou vyvedeny močovody. Moč, která se v rezervoáru shromažďuje, stlačuje vývod, a proto nemůže samovolně odtékat. Obsah rezervoáru se vypouští po 4–6 hodinách zasunutím katétru do vývodu. Tato stomie nevyžaduje stálé nošení sáčků ani častější vypouštění rezervoáru, stačí použít zátku.