Co je urostomie? - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Co je urostomie?

Urostomie je nejméně častý typ stomií. Důvodem k vytvoření tohoto vývodu je překážka zabraňující normálnímu odtoku moči, vzácně poranění močovodů nebo…

Tisk
E-mail

Urostomie je nejméně častý typ stomií. Důvodem k vytvoření tohoto vývodu je překážka zabraňující normálnímu odtoku moči, vzácně poranění močovodů nebo močového měchýře či vývojová vada u dětí.

Moč se tvoří v ledvinách a je odváděna močovody do močového měchýře. Nejčastěji je postiženo ústí močovodu do močového měchýře, méně často jsou zasaženy vlastní močovody. Není-li možné obnovit normální tok moči, jsou močovody vyvedeny břišní stěnou na její povrch.


Jak urostomie
vypadá?

Existují celkem tři typy urostomií

  • Ureterostomie
  • Urostomie vyvedená přes tenké střevo (konduit)
  • Kontinens urostomie (KOCK rezervoár)

Množství moči, které se vývodem vyloučí, je závislé na funkci ledvin a na množství přijatých tekutin. Obvykle je vyprodukováno asi 0,5 dl moči za hodinu.


Jak urostomie funguje?

Při ureterostomii jsou na povrch břišní stěny vyvedeny močovody. K odvádění moči se trvale používají stomické pomůcky (sáčky) s výpustným kohoutem. Ureterostomie vyžaduje nejpečlivější ošetřování, neboť močovody a ledviny se mohou snadno infikovat. Riziko infekce lze snížit na minimum, pokud se močovod vyvede přes tenké střevo.

Z tenkého střeva se odejme malý kousek, který zůstane v břišní dutině. Na jednom konci se uzavře a z druhého se vytvoří klasický vývod střeva, do něhož jsou zavedeny močovody. Toto vyvedení zabraňuje průniku infekce do močového ústrojí. I tato stomie vyžaduje trvalé nošení sáčku, protože z ní neustále vytéká moč.

U kontinens urostomie se z části tenkého střeva vytvoří rezervoár s vývodem, do kterého jsou vyvedeny močovody. Moč, která se v rezervoáru shromažďuje, stlačuje vývod, a proto nemůže samovolně odtékat. Obsah rezervoáru se vypouští po 4–6 hodinách zasunutím gumového katétru do vývodu. Tato stomie nevyžaduje stálé nošení sáčků ani častější vypouštění rezervoáru, stačí použít zátku.

Přihlašte se k odběru newsletteru: