Kolostomie
Témata: 

Co je kolostomie?

Kolostomie je souhrnné označení pro vývody tlustého střeva, které může být vyvedeno ve svých různých částech. To má vliv na konzistenci…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Kolostomie je souhrnné označení pro vývody tlustého střeva, které může být vyvedeno ve svých různých částech. To má vliv na konzistenci stolice.

  • Coecostomie je umístěna na přechodu tenkého a tlustého střeva, obsah střeva je zde ještě řídký.
  • Transversostomie se vyvádí v oblasti příčného tračníku, obsah střeva je již kašovitý.
  • Sigmoideostomie se provádí na esovité kličce, obsah střeva je tuhý a formovaný.

Častou příčinou operace je onemocnění konečníku, který je nutné odstranit. Dalším důvodem je odstranění části tlustého střeva před konečníkem, kdy konečník zůstane zachován, ale není možné s ním spojit konec střeva. Obvyklým důvodem k vytvoření vývodu je také nutnost odlehčení střevu při chronickém zánětu jeho sliznice.

Více o anatomii trávící a vylučovací soustavy


Jak kolostomie vypadá?

Kolostomie je malý kruhový otvor červené barvy o průměru 2–5 cm, trochu vyvýšený nad povrch pokožky. Její povrch je neustále vlhký a lesklý – zabarvení otvoru je dáno barvou střevní sliznice.

Kolostomienení citlivá na bolest, neboť ve sliznici se nenacházejí nervová zakončení. Přesto vyžaduje její ošetřování jistou opatrnost, protože sliznice se může snadno poranit a začne krvácet. Krvácení však není nikdy silné, stačí na několik vteřin přiložit malý tamponek a samo ustane.

Jak kolostomie funguje?

Za 1–3 hodiny po jídle vyvolá přijatá potrava žaludeční reflexy a následné vlnění v žaludku a střevech, které dopravuje obsah střev a střevní plyny k vývodu.

Z vývodu tlustého střeva odcházejí plyny a stolice samovolně, proto je třeba k jejich zachycení používat sáček, nebo-li stomické pomůcky. Další pomůcky slouží k zabezpečení vývodu či pohlcení a neutralizaci střevní plynů.