Kolostomie
Témata: 

Co je kolostomie?

Kolostomie je souhrnné označení pro vývody tlustého střeva, které může být vyvedeno ve svých různých částech. To má vliv na konzistenci…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Kolostomie je souhrnné označení pro vývody tlustého střeva, které může být vyvedeno ve svých různých částech. To má vliv na konzistenci stolice.

  • Cékostomie je umístěna na přechodu tenkého a tlustého střeva, obsah střeva je zde ještě řídký.
  • Transverzostomie se vyvádí v oblasti příčného tračníku, obsah střeva je již kašovitý.
  • Sigmoideostomie se provádí na esovité kličce, obsah střeva je tuhý a formovaný.

Častou příčinou operace je onemocnění konečníku, který je nutné odstranit. Dalším důvodem je odstranění části tlustého střeva před konečníkem, kdy konečník zůstane zachován, ale není možné s ním spojit konec střeva. Obvyklým důvodem k vytvoření vývodu je také nutnost odlehčení střevu při chronickém zánětu jeho sliznice.

Více o anatomii trávící a vylučovací soustavy


Jak kolostomie vypadá?

Kolostomie je kruhový otvor červené barvy o průměru 2–5 cm, trochu vyvýšený nad povrch pokožky. Její povrch je neustále vlhký a lesklý – zabarvení otvoru je dáno barvou střevní sliznice.

Kolostomie není citlivá na bolest, neboť ve sliznici se nenacházejí nervová zakončení. Přesto vyžaduje její ošetřování jistou opatrnost, protože sliznice se může snadno poranit a začne krvácet. Krvácení však není nikdy silné, stačí na několik vteřin přiložit malý tamponek a samo ustane.

Jak kolostomie funguje?

Za 1–3 hodiny po jídle vyvolá přijatá potrava žaludeční reflexy a následné vlnění v žaludku a střevech, které dopravuje obsah střev a střevní plyny k vývodu.

Z vývodu tlustého střeva odcházejí plyny a stolice samovolně, proto je třeba k jejich zachycení používat sáček, nebo-li stomické pomůcky. Další pomůcky slouží k zabezpečení vývodu či pohlcení a neutralizaci střevní plynů.