Pomůcky pro stomiky v péči o stomie
Témata: 

Stomické pomůcky nezbytné k péči o stomie

Zavedením vývodu dochází ke změně základních fyziologických funkcí. Stolice, střevní obsah nebo moč se vyprazdňují nekontrolovaně za nezbytného používání stomických…

Tisk
E-mail
Sdílejte

Zavedením vývodu dochází ke změně základních fyziologických funkcí. Stolice, střevní obsah nebo moč se vyprazdňují nekontrolovaně za nezbytného používání stomických pomůcek. Díky neustálému vývoji moderní medicíny mají stomici k dispozici širokou škálu pomůcek a systémů, které jim umožní vést i nadále plnohodnotný život.

Jednodílné systémy

Jednodílné systémy jsou takové, kdy je lepicí plocha zároveň součástí sáčku. Znamená to, že se při výměně odlepuje celá pomůcka a sáček se vždy používá nový. Sáčky bývají z měkkého nedráždivého materiálu a kvalitní pomůcky jsou anatomicky tvarované tak, aby se dobře přizpůsobily tělu.

Dvoudílný systém

Dvojdílný systém se skládá z podložky, která se přilepí na tělo a zůstává na něm po několik dní. Vyměňují se pouze sáčky, které se na podložku upínají různým mechanismem (dle výrobce). Podložky mají různou tuhost, tvar a jejich otvor lze upravit dle tvaru stomie.

Doplňkový sortiment

Doplňkový sortiment je v péči o stomie také velmi důležitý. Správná péče o stomii totiž nespočívá pouze ve výměně podložky nebo sáčku, je třeba ošetřovat i okolí stomie, chránit je před podrážděním či poraněním a zmenšovat riziko vzniku komplikací. K tomu slouží čisticí roztoky, odstraňovače podložky, ochranné filmy, krémy a pasty. Nesmíme opomenout ani irigační soupravy, které kolostomici používají k vyčištění střeva. Po provedení irigace nemusí pacient asi dva dny používat sáčky, stomie se jen zajistí krytkou nebo například minisáčkem.

Pohlcovače pachu, tablety zahušťující řídký obsah sáčku, přídržné pásky a břišní pásy jsou pomůcky, které stomikovi mohou ulehčit každodenní život – pomoci mu cítit se i se stomií bezpečně, sebejistě a provádět většinu činností bez výrazného omezení a nepříjemných pocitů.

Stomické pomůcky jsou plně hrazeny pojišťovnami.

Stomické pomůcky a příslušenství