17. 6. 2021
Vytisknout Poslat na e-mail

Příběh stomičky Jitky Svobodové začal krásnou událostí v roce 2001. Tehdy sedmadvacetileté mladé ženě se narodila úžasná zdravá dcera. Tento osudový okamžik ale rozpoutal u Jitky i nepříjemné zdravotní komplikace a po řadě vyšetření se ukázalo, že půjde o celoživotní obtíže.

Při porodu vznikly Jitce v okolí konečníku hemoroidy, které ale začala řešit až o půl roku později, kdy už jí značně komplikovaly život. Po jejich vcelku banální operaci dostala Jitka do konečníku zánět a vznikla rektovaginální píštěl. Verdikt lékařů byl v té době značně nekompromisní – dočasná stomie, aby se ulevilo konečníku.

Jasný verdikt – stomie

Dočasnou stomii jí lékaři vytvořili v únoru 2003. Poté Jitka absolvovala několik pokusů o odstranění vzniklé píštěle a netrpělivě čekala, kdy jí lékaři stomii zanoří a ona bude zase v pořádku.

Debaty o ukončení dočasné stomie pozvolna utichly a ukázalo se, že konečník se nechce zahojit a je natolik poškozený, že jediným řešením pro lékaře byla trvalá stomie. V té době byla Jitce zjištěna také Crohnova choroba a vše jednoznačně směřovalo k trvalé stomii. Jitka je však optimistická bojovnice a nevzdala se tak snadno. Rozhodla se, že zkusí všechny možnosti, které se nabízejí. Vyhledala docenta Suchého, který se v té době věnoval i riskantním operacím, a ten jí vysvětlil všechna rizika.

Jitka podstoupila operaci s nadějí, ale také s vědomím, že to nemusí vyjít. Byla operována na své třicátiny, bohužel neúspěšně. Probudila se sice s trvalou stomií, ale zároveň s vědomím, že
zkusila vše, co bylo možné a dostupné.

I když se duše hned nehojí, musíte dál bojovat

I přestože je Jitka Svobodová opravdová bojovnice, sžít se s celoživotním hendikepem nebylo nijak lehké. Krátce po operaci se v nemocnici zhroutila a neviděla před sebou žádnou možnost, jak žít dál normální život. Skončila tehdy na antidepresivech. Doma jen celé dny ležela v posteli, nic se jí pořádně nehojilo, a hlavně ne její duše. Když však tenkrát sledovala svoji tříletou dceru, říkala si, že přeci nemůže tak malému dítěti říct, že už bude jenom ležet v posteli a nebude nic dělat. Zřejmě to ji tehdy povzbudilo, aby se i přes bolesti donutila vstát a být mámou.

S přijetím stomie se srovnávala nejen Jitka, ale i její rodina – manžel a dcera. I přes bolesti Jitka chodila s manželem a dcerou na výlety, na brusle, na lyže, zkrátka chtěla normálně fungovat. Také jezdili jako rodina k moři na dovolené a užívali si každého dne. Jenže dcera se mezitím z holčičky vyloupla ve slečnu a nastaly pubertální radosti. Jitce se kvapem blížila čtyřicítka a s ní další operace. Kromě toho se s manželem začali jeden druhému vzdalovat a už nedokázali jít dál stejnou cestou. Proto se z Jitčina popudu rozvedli, nicméně jak sama Jitka říká, stomie nebyla absolutně důvodem rozpadu jejich vztahu.

Jitka zůstala ve svých 42 letech sama s dcerou

Tehdy si umanula, že už žádný vztah nikdy mít nebude, a přesvědčovala sama sebe, že o ženu s trvalým vývodem a těžkou Crohnovou chorobou, která je věčně unavená a nemůže dělat řadu věcí, už nikdo nemůže mít zájem. Měla strach, že ji nikdo nebude chtít a že stomie bude nepřekonatelnou překážkou. Zkrátka si vůbec nevěřila. I tak ale nakonec překonala obavy a po dlouhém váhání si dala inzerát na seznamku.

Pak do jejího života vstoupil muž, který Jitce ukázal, že nic z těchto předsudků neplatí. Její stomii vůbec neřešil. A ačkoliv jejich vztah nakonec nevydržel, pro Jitčino sebevědomí a sebedůvěru byl velice důležitý.

Nic ji nezastavilo a realizuje se v různých projektech dál

Jitka však osamění necítí, věnuje se dceři, sama sobě a svým projektům. Už přes rok pracuje jako účetní pro České ILCO. Ve spolupráci s tímto spolkem stomiků vymyslela a realizuje projekt PytlíkART. Nápad vzešel v roce 2019 z Jitčiny účasti na semináři projektu Komunity jsme my, který pořádala společnost Spiralis. Díky tomuto semináři poznala zajímavé lidi, uvědomila si svoje silné i slabé stránky a vymyslela projekt PytlíkART. S jeho realizací začala s Českým ILCO v roce 2020.

Hlavní myšlenkou celého projektu bylo oslovit stomiky, aby pomalovali stomické sáčky a povyprávěli k tomu svůj příběh. Zároveň se snaží oslovovat známé osobnosti, aby tento osvětový projekt získal větší pozornost veřejnosti. Vzhledem k situaci kolem covidu-19 se bohužel plány na rozvoj projektu značně zbrzdily, ale podařilo se realizovat výstavu PytlíkART, která se uskutečnila v knihovně na pražských Vinohradech. Momentálně je tato výstava přesunuta do Chebu a v jednání jsou i další města v České republice.

Jitka má spoustu dalších plánů, které by si přála postupně uskutečnit. Nesedí doma a nelituje se. Ví, že jsou lepší dny a jsou i dny horší. Pro ni samotnou je důležité, aby těch lepších bylo co nejvíc. Jitka Svobodová se celou dobu, co bojuje s nepřízní osudu, řídí heslem, že člověk nesmí rezignovat. Často a ráda také používá příměr o vyprazdňování, který se stal jakýmsi sloganem PytlíkARTU, protože řada lidí si neuvědomuje, že vyprazdňování je běžná lidská potřeba. Rozdíl je pouze v tom, že někdo se vyprazdňuje do záchodu, jiný do pleny a stomici do pytlíku. Ničím jiným se neodlišují, jejich život je úplně normální a mohou v podstatě dělat vše, co si přejí.

www.pytlikart.cz
www.facebook.com/pytlikART
www.ilco.cz
www.facebook.com/ceskeilco

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Partner stomika Ally
Seznamte se s Ally®, systémem stomického příslušenství pro každý den

O životě se stomií by mnozí z vás mohli psát romány. Po operaci je to velký šok, který vám obrátí...

Celý článek
Pacientka so stomickým sáčkem
I se stomickým sáčkem se můžete cítit komfortně a šik

Všichni se chceme dobře cítit v oblečení, které máme na sobě. Proto si ho tak pečlivě vybíráme...

Celý článek
Vztahy se stomií
Nebojte se intimních vztahů ani se stomií

Založení stomie znamená pro každého pacienta významnou životní změnu. Onemocnění nebo příčina, která...

Celý článek