Roztroušená skleróza - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Roztroušená skleróza

Roztroušená

Poruchy močových cest u pacientů s roztroušenou sklerózou

Tvorba moči a její vylučování z těla vypadá jako jednoduchý, automatický a samozřejmý děj, kterému není třeba věnovat pozornost. Ve skutečnosti se jedná o velmi složitý proces vyžadující dokonalou souhru zejména močové a nervové soustavy. Součinnost však může narušit neurologické onemocnění, jako je například roztroušená skleróza (RS).

Urologické potíže u roztroušené sklerózy v číslech

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění nervové soustavy poškozující struktury mozku a míchy. Velmi úzké propojení nervové a močové soustavy, v tomto případě zejména dolních močových cest, způsobuje, že přibližně 80 procent pacientů s RS trpí urologickými potížemi již od počátku onemocnění a po 10 letech trvání RS mají urologické potíže téměř všichni nemocní. U 2 až 12 procent osob mohou být tyto potíže dokonce prvními příznaky roztroušené sklerózy a u 2 procent též symptomy jedinými.

Na zkušenosti jiného pacienta nelze spoléhat

Roztroušená skleróza je onemocnění s řadou odlišných projevů, které se stále vyvíjejí. Každý pacient má trochu jiné potíže, svůj jedinečný soubor příznaků a projevů. To se týká i potíží urologických, jejichž léčba prošla během let mnoha změnami. Stále však platí, že včasná diagnóza RS mnohonásobně zvyšuje účinnost léčby a zlepšuje prognózu pacienta. Přesto nejsou výjimečné případy, kdy mají nemocní nevratné poškození močové soustavy, včetně ledvin, ale své potíže s močením až do vyšetření urologem vůbec neregistrují. Proto je důležité, aby pacienti s RS, ať už mají obtíže s močením, či nikoliv, absolvovali minimálně jednou ročně základní neinvazivní urologické vyšetření. Při potížích s močením už by samozřejmě měli mnohem častěji absolvovat podrobnější vyšetření, a to podle pokynů svého ošetřujícího urologa. Ten pak může porovnat změny močové soustavy a reagovat na potíže způsobené postupujícím onemocněním. Pokud se tedy léčíte s roztroušenou sklerózou, nepodceňujte onemocnění močových cest a najděte si včas svého urologa, který o vás bude pečovat.

Co čekat od urologické péče?

V počátečních stadiích často postačí rehabilitace a užívání léků, které vaše močové cesty ochrání. Někdy však může stav dospět až k autokatetrizaci, která nahrazuje normální funkci močových cest. Pacienti ji velmi dobře zvládají. Katetrizace nebolí a v době existence potažených lubrikovaných jednorázových katétrů a dalších pomůcek, hrazených zdravotními pojišťovnami, není potřeba se jí obávat.

Seznamte se s močovými cestami

Ze zkušeností z urologických ordinací jednoznačně vyplynulo, že pokud pacienti pochopí anatomii a funkci močových cest, mnohem lépe spolupracují a jejich léčba je mnohem úspěšnější. Připravili jsme proto pro vás seriál o močových cestách, ve kterém vás postupně budeme seznamovat s tím, jak lidská močová soustava funguje a na co by si pacienti s roztroušenou sklerózou měli dávat pozor. Všechny díly tohoto seriálu naleznete zde na lepsipece.cz v sekci „Roztroušená skleróza“.

Napadají vás k tématu močových cest nějaké otázky? Chtěli byste se o něčem poradit? Neváhejte se na nás obrátit na tel. čísle +420 777 363 343 nebo e-mailu info@bbraun.cz.

Články pro vás připravila: MUDr. Monika Hanáková

MUDr. Monika Hanáková je lékařka se specializací v urologii.

Tomuto oboru se věnuje již 30 let. Specializuje se zejména na poruchy funkce močové soustavy u neurologických onemocnění. Pracuje v Urologické ambulanci UROMEDA a také na Urologii Úrazové nemocnice Brno. Je členkou českých i evropských odborných společností (Česká urologická společnost, Urogynekologická společnost, Evropská urologická asociace).

Další články k tématu:

Pacienti s roztroušenou sklerózou se urologického vyšetření obávat nemusí

Urologické vyšetření z doby našich dědečků a babiček nemá příliš dobrou pověst. Vyšetřovací metody používané v tomto oboru se týkají choulostivých částí…

Celý článek >

Co byste měli vědět o močových cestách

Stavba a funkce močových cest Cílovou skupinou našeho článku a předpokládanými čtenáři jsou pacienti s roztroušenou sklerózou a jejich blízcí.…

Celý článek >