Vytisknout Poslat na e-mail

Stavba a funkce močových cest

Cílovou skupinou našeho článku a předpokládanými čtenáři jsou pacienti s roztroušenou sklerózou a jejich blízcí.

 

Chceme vám pomoci pochopit některé souvislosti, a proto si dovolíme vysvětlení zjednodušit a přiblížit těm z vás, kteří se nevzdělávali v urologickém oboru. Ze zkušeností z urologických ordinací jednoznačně vyplynulo, že pokud pacienti pochopí anatomii a funkci močových cest, mnohem lépe spolupracují a jejich léčba je mnohem úspěšnější. 

Anatomie močových cest

Močové cesty se zjednodušeně skládají z ledvin a močovodů, tedy z horních močových cest, a z močového měchýře a močové trubice se svěrači, což jsou dolní močové cesty (obrázek 1).

Funkce močové soustavy

Ledviny

Cílem tkáně (parenchymu) ledvin je přefiltrovat krev a odstranit z ní škodlivé a nadbytečné látky. Za minutu proteče ledvinami asi 1,2 litru krve, za den tedy téměř neuvěřitelných 1 700 litrů.

Tento ledvinový filtr se skládá z cévních klubíček – nefronů – kterých je asi milion. Filtrací krve vznikne za 24 hodin přibližně 180 litrů primární (první) moči, která se zase v kanálcích ledvin z větší části resorbuje (vstřebá) zpět do krve. Tak vzniknou cca 2 litry definitivní moči. Tento „odpad“ se postupně shromažďuje v močovém měchýři a několikrát denně se vylučuje z těla ven. Představme si, že tkáň ledviny vypadá jako molitanový filtr.

Na jednom konci do něj krev přitéká, přefiltruje se a po oddělení moči na druhém konci odtéká přefiltrovaná krev (obrázek 2). Aby moč s odpadními látkami z ledviny dobře odtékala a filtr mohl správně fungovat, musí být v ledvinné pánvičce (4) nižší tlak tekutiny (hydrostatický tlak) než ve tkáni (filtru) ledviny.

Dolní močové cesty

Nyní si pojďme vysvětlit, jak fungují dolní močové cesty, tedy močový měchýř a močová trubice se svěrači. Stěny močového měchýře i svěrače jsou tvořeny několika vrstvami svalů, které jsou řízeny nervovými vlákny z míchy a mozku.

Hlavním úkolem močového měchýře je shromažďovat moč, která přitéká z ledvin. Při tomto jímání musí být uvnitř močového měchýře nízký tlak. Svalovina v jeho stěně je relaxovaná (uvolněná). Pokud se močový měchýř dostatečně naplní, u zdravého člověka objemem cca 300 až 400 ml moči, informuje o své náplni míchu a mozek a ty vydají následující pokyny:

  1. vzbudí nutkání navštívit toaletu,
  2. spustí reflex s příkazem svalovině močového měchýře, aby se kontrahovala (smrštila)
  3. současně nařídí svěračům, aby se uvolnily.

Výsledkem těchto dějů je, že se volně, bezbolestně a bez tlačení vymočíme. Funkci močového měchýře lze tedy zjednodušeně rozdělit do dvou fází (obrázek 3):

  1. fáze jímací: močový měchýř shromažďuje moč přitékající z ledvin, svalovina ve stěně močového měchýře je relaxovaná (uvolněná) a v močovém měchýři je nízký tlak (cca do 20 cm vodního sloupce). Svalovina svěračů je v této fázi kontrahovaná, moč spontánně neuniká ven z těla. V této fázi bychom o močovém měchýři neměli vůbec vědět, neměli bychom mít žádné pocity nutkání na močení ani bolesti.
     
  2. fáze vyprazdňovací (močení): močový měchýř aktivně vytlačuje moč přes uvolněné svěrače a močovou trubici ven z těla, svalovina močového měchýře je kontrahovaná a svalovina svěračů je relaxovaná.
     

Spojené nádoby

Další důležitou informací, kterou pacient potřebuje vědět, je, že se močové cesty chovají jako spojené nádoby. Pokud se z nějaké příčiny v močovém měchýři vytvoří vyšší tlak, přenáší se zpět do horních močových cest a do ledvinné pánvičky. Stlačuje se parenchymový v ledvinách a dochází ke změnám poškozujícím funkci ledviny, které mohou být při delší časové expozici nevratné (obrázek 4).

V důsledku špatné filtrace zůstávají v krvi odpadní látky, zejména sloučeniny dusíku a nadbytečný draslík, které organismu škodí. Tento stav nazýváme uremie (hromadění dusíkatých látek).

Draslík při vysokých koncentracích v krvi ohrožuje funkci srdce. Při výskytu vysokých koncentrací odpadních látek v krvi někdy nezbývá jiná možnost než použití vnějšího krevního filtru, tedy provedení hemodialýzy, při níž je krev očištěna přístrojově.

Hlavním cílem péče urologa je předejít včas u nemocného s roztroušenou sklerózou poškození ledvin. Nejdříve je potřeba pomocí urologického vyšetření najít příčinu poruchy močových cest a pokusit se o nápravu. Pokud to není možné, tak nasadit takovou léčbu, která by močové cesty, a zejména ledviny ochránila před poškozením. V dalším dílu našeho seriálu se budeme věnovat vyšetření v urologické ambulanci, abyste věděli, co vás v ordinaci čeká a že není nutné se tohoto vyšetření obávat.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
paralympiáda paříž 2024
B. Braun podporuje parasport a fandí sportovcům na paralympijských hrách v Paříži

Největší událost světového parasportu vypukne 28. srpna. Řeč je o paralympijských hrách, které se...

Celý článek
Agáta Koupilová s medailí
Paraplavkyni Agátě Koupilové pomůže při přípravě na Paříž 100.000 Kč

Mladá paraplavkyně Agáta Koupilová dostala od Skupiny B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna...

Celý článek
David Drahoninsky, Martin Kuncek, Petr Macoun pri predani seku
Paralympionik David Drahonínský má nový vozík. Usnadní mu přípravu na hry v Paříži.

Úspěšný paralympijský medailista v lukostřelbě David Drahonínský se tvrdě připravuje na další...

Celý článek