Co čeká mé dítě před rekonstrukční operaci a po ní?
Cévkování, tedy „močení přes hadičku“, se nemusí týkat jen dospělých pacientů. I u dětí lékaři tímto způsobem řeší poruchy v odtoku moči nebo neschopnost dítěte spontánně se vymočit. Jedním z důvodů, proč se dítě musí pravidelně cévkovat, je rekonstrukční operace močového měchýře.
Kteří dětští pacienti se cévkují?
Cévkování se týká dětí s nefunkčním močovým měchýřem. Jednou z příčin jsou jeho vrozené vady. Děti, které nemají vlastní močový měchýř anebo je jejich měchýř tak malý, že se do něj všechna moč nevejde, potřebují měchýř zčásti anebo úplně nahradit tenkým střevem, které lze k vytvoření náhradního měchýře dobře využít. Bez tohoto řešení by malí pacienti zůstali po celý život inkontinentní a odkázaní na speciální pomůcky.
Další důvody pro cévkování mohou být neurologické. Ty se týkají dětí s vrozenou vadou páteře a míchy, po operaci nádoru či po úrazech míchy.
Jak se cévkování provádí?
Cévkování vlastního anebo náhradního měchýře může probíhat buď přes močovou trubici, anebo tenkým kanálkem vyvedeným z měchýře na povrch břicha. Kanálek na kůži vypadá jako nenápadná jizvička. Jakým způsobem se bude dítě cévkovat, záleží také na rozhodnutí rodiny. Přes močovou trubici to může být nepříjemné a nezvládne to nutně každý.
Rekonstrukční operace
Vytvoření náhradního močového měchýře a kanálku na cévkování se říká rekonstrukční operace a trvá obvykle několik hodin. Před operací je vhodná návštěva dětského psychologa, který dítě může na náročnou operaci a dvou až třítýdenní pobyt v nemocnici lépe připravit.
Rekonstrukční operace se neprovádí, pokud o ni rodina nestojí nebo si ji dokonce nepřeje. Je třeba vědět, že o náhradní močový měchýř se bude muset pacient celý život starat. To znamená pravidelně se cévkovat a jednou denně měchýř vyplachovat, aby se nezanášel bělavými vločkami hlenu, které produkuje tenké střevo.
Jestliže se hlen v náhradním měchýři nehromadí ve velkém množství, ničemu nevadí. Členy rodin, které si rekonstrukční operaci pro své dítě přejí, pak tři týdny po operaci lékaři a ošetřující personál naučí cévkovací techniku a malý pacient je poté propuštěn domů. Může se vrátit do školy a ke svým běžným aktivitám, jako je návštěva zájmových kroužků, sportování anebo plavání.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaNejvětší událost světového parasportu vypukne 28. srpna. Řeč je o paralympijských hrách, které se...
Celý článekMladá paraplavkyně Agáta Koupilová dostala od Skupiny B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna...
Celý článekÚspěšný paralympijský medailista v lukostřelbě David Drahonínský se tvrdě připravuje na další...
Celý článek