Začněme mluvit o inkontinenci
Jak velká je pravděpodobnost, že se dospělý člověk svěří svému příteli, rodině či lékaři s tím, že jeho osobně nebo někoho jemu blízkého trápí náhlý únik moči? Velmi malá. Inkontinence moči stále patří mezi témata, o kterých se ve společnosti nemluví, respektive mluví jen velmi zřídka. Nekontrolovaný únik moči trápí většinou ženy a zábrany žen mluvit o svých intimních trápeních s lékaři jsou obecně větší. O inkontinenci se nehovoří zrovna snadno.
Inkontinence je častější, než si myslíme
Na vlastní kůži se s nepříjemností, jakou je náhlý únik moči, během svého života setkala snad každá žena. Statistika hovoří o tom, že problém s kontrolou močení má jedna z pěti žen starších 18 let.
Příčinou může být infekce močových cest, těhotenství nebo porod, tedy stavy přechodné. Když ale mechanismus ovládající vyprazdňování přestává poslouchat bez zjevných příčin a v situacích, které předtím žena zvládala naprosto bez problémů, může se jednat vážnější onemocnění a tady je na místě konzultaci s lékařem neodkládat.
Jak se moč vylučuje
Zadržování a uvolňování moči je výsledkem souhry funkce močového měchýře a močové trubice, respektive hladkého svalu stěny močového měchýře (detruzor) a dvou svěračů močové trubice (vnější a vnitřní sfinkter). Svalovina močového měchýře je ovládána pouze na základě reflexu. Vůlí lze ovládat svěrač močové trubice, což je nutné se naučit v dětství.
Močový měchýř je dutý orgán tvořený především hladkou svalovinou, takže se může roztahovat a zvětšovat svůj objem. Jeho úkolem je hromadit moč vytvořenou ledvinami. Do močového měchýře moč přivádějí dva močovody. Jeho objem se u každého člověka liší, anatomické údaje hovoří o 600 až 1 200 ml při zcela naplněném stavu. Ve své dolní části přechází měchýř do močové trubice, která řídí močení. Již při polovičním zaplnění měchýře, tedy přibližně při 300 mililitrech, člověk cítí nutkání na močení. Vlastní vyprazdňování je ale závislé na vůli a za ideálních podmínek se děje v příhodném čase a na příhodném místě.
Jak močení probíhá?
Jakmile se močový měchýř naplní a svalovina jeho stěny se napne, dostane mozek z nervových zakončení signál, že je potřeba měchýř vyprázdnit. Močový měchýř se „přepne“ z fáze hromadění moči do fáze vyprazdňovací. Otevře se vnitřní svěrač močové trubice, měchýř se stáhne, vypudí obsah do močové trubice a vnitřní svěrač se zavře. Odchodu moči z těla brání napětí svalů pánevního dna a vnější svěrač, který se nachází v místech, kde močová trubice pánevním dnem prochází.
Svaly pánevního dna udržují močovou trubici ve správné poloze a podporují činnost vnějšího svěrače. Jejich ochablost může způsobovat nechtěný únik moči. K vyprázdnění dojde po otevření vnějšího svěrače, smrštění svaloviny močového měchýře a uvolnění svalů pánevního dna. Vyprázdnění je podporováno také zapojením břišního lisu.
Znáte z televizní reklamy
Nejčastěji se o inkontinenci dozvídáme z televizní reklamy na hygienické potřeby, kde ženy používající speciální vložky vypadají tak šťastně a spokojeně. Buďme však rádi, že jejich výrobci pomáhají bořit jedno velké společenské tabu.
Inkontinence není život ohrožující stav, ale proč by měla narušovat vaše aktivity a zahánět vás do sociální izolace?
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaNejvětší událost světového parasportu vypukne 28. srpna. Řeč je o paralympijských hrách, které se...
Celý článekMladá paraplavkyně Agáta Koupilová dostala od Skupiny B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna...
Celý článekÚspěšný paralympijský medailista v lukostřelbě David Drahonínský se tvrdě připravuje na další...
Celý článek