Vytisknout Poslat na e-mail

Nejčastěji dochází ke zranění kotníků z důvodu jeho nestability, což může omezit váš výkon a zároveň hrozí větší nebezpečí úrazu. Nejlépe si svou stabilitu kotníku ověříte dvěma jednoduchými cviky. Při jednom z nich se postavíte před zrcadlo, abyste viděli na celé chodidlo, a zvednete jednu nohu nahoru. V případě, že nejste schopni udržet rovnováhu je vaše stabilita špatná. Pokud však zvládnete první cvik bez obtíží, tak vyzkoušejte ještě cvik druhý. Postavte se na měkký polštář nebo pěnovou matraci a opět vyzkoušejte svou stabilitu. Tento cvik je již náročnější, jelikož Vás připravuje na nestabilní podklad, po kterém běžci běhají velmi často, hovoříme o kostkách na ulici, asfaltu apod. V případě, že nemáte potíže ani s jedním z těchto cviků, jste určitě připraveni vyběhnout do terénu a nemusíte se obávat zranění v oblasti kotníků.

Nejčastější příčiny bolesti kotníků:

  • Špatná obuv
  • Špatná běžecká technika na jakémkoliv povrchu
  • Hypermobilita, kdy kloub není dostatečně zpevněn a dochází k přetížení celého kloubu
  • Nevhodně zvolený terén, na němž běžec nezvládá správnou techniku běhu

Nejčastější úrazy kotníků

K nejčastějším úrazům dochází v oblasti hlezenního kloubu, a to především při opakovaně špatném nášlapu nebo došlapu s vyvrácením kloubu mimo svou osu. Tím se poškodí vazy, které jsou slabší než vazy vnitřní. Rozlišují se tři stupně poškození:

  1. Natažením došlo k minimálnímu protažení vazů, ale nedošlo k jejich přetržení. Běžec je tak schopen v běhu pokračovat, ale po chvíli mu kotník začne otékat. Malý otok zmizí zhruba tak po dvou až pěti dnech, kdy zcela vymizí.
  2. Natažení vazů s mikrotrhlinami, při němž dochází k bolestivému otoku a velkému omezení pohybu.
  3. Přetrhání vaziva, kdy je hybnost kloubu výrazně omezena velkým otokem a bolestí

V takovýchto případech je dobré začít s léčbou okamžitě, tkáň ledovat, ale opět dávat pozor na podchlazení. Nohu je dobré mít ve zvednuté poloze, zafixovat ji a minimalizovat nášlap.

Cviky pro zlepšení stability kotníku

Stoj na jedné dolní končetině je cvik, při kterém se postavíte naboso oběma nohama na rovnou podložku. Svou váhu rozložíte mezi paty, malíčky a palce na nohách. Jednu nohu zvednete tak, aby byl kotník, koleno a kyčel v pravém úhlu vůči sobě, a ruce necháte podél těla. Pomalu vrátíte nohu na zem do polohy, z níž jste začínali a vyměníte ji za druhou končetinu. Zdá-li se vám tento cvik jednoduchý, zkuste při něm zavřít oči.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Kurz první pomoci
Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci

Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto...

Celý článek
Bodnutí hmyzem
Záchranka vás může odvézt i kvůli hmyzímu bodnutí

S příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...

Celý článek
Univerzita třetího věku a edukace seniorů
Na učení není nikdy pozdě! Nenechte tělo ani mozek zlenivět

Za poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové...

Celý článek