Vytisknout Poslat na e-mail

Odpověď na to, jak mít hezkou postavu, je jednoduchá. Určitě se k ní nedopracujete hubnutím, ale sportem. Více než informace o tom, kolik vážíte, je důležité vědět, kolik procent vaší hmotnosti tvoří svaly, tuk a případně voda. Zatímco při hubnutí, zejména při dodržování různých „domácích“ diet, ztrácíte svaly, při sportování podpořeném správnou výživou se zbavujete tuku.  

Svaly nejen pro krásné tělo

Vědcům se podařilo prokázat, že při fyzické zátěži dokáže kosterní sval ovlivnit i aktivitu ostatních orgánů, a to díky bezmála stovce látek, které vylučuje do krevního oběhu. Jedná se o tzv. myokiny, látky produkované přímo buňkami kosterního svalu. Jednou z několika funkcí myokinů je vliv na růst svalových vláken a jejich regeneraci. Myokiny také podporují působení inzulinu, který napomáhá vstupu glukózy do buněk, kde může být zpracována na energii.

V neposlední řadě se myokiny podílejí na regulaci výdeje energie z tukové tkáně. V těle máme tukovou tkáň bílou a hnědou. Bílá tuková tkáň pod vlivem cvičení a myokinů začne hnědnout. Hnědá tuková hmota bude mít více mitochondrií a bude schopná uvolňovat více energie. S větší svalovinou stoupá i základní energetická spotřeba těla. A čím větší je energetická spotřeba těla, tím se spaluje více kalorií, a to i ve spánku.  

Svaly potřebují bílkoviny

Svaly potřebují bílkoviny, ze kterých může tělo stavět, a navíc dodávají energii. Lidské tělo si neumí zásoby bílkovin skladovat, proto musí být pravidelně doplňovány. Navíc se bílkoviny starají o hladkou a napjatou pokožku, lesk vlasů, pevné nehty a funkční imunitní systém. Na bílkoviny je vždy třeba myslet i v souvislosti se sportem.

Optimální příprava na trénink začíná už 90 minut před samotným tréninkem s posledním jídlem. Vyberte si potraviny s vyšším zastoupením bílkovin a vyhněte se tukům a sacharidům. Kdo před tréninkem nebo po něm hladoví, nemůže žádné tuky spálit. Naopak: tělo spálí snadněji bílkovinu ze svalů. Spalování tuků podpoří malá svačinka před tréninkem a po tréninku jídlo bez tuků a sacharidů.

Zapomeňte na to, že byste vůbec nejedli. Tělo se vyleká a přejde na úsporný program, kdy bude energii šetřit. Jezte minimálně pětkrát denně po malých porcích, zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu.

Další zásadou by mělo být dodržování pitného režimu. Tekutiny z těla vyplavují škodliviny a zrychlují látkovou výměnu. Zdravý člověk by měl denně vypít 2 až 2,5 litrů tekutiny, sportovci by měli na každou hodinu tréninku přidat 1 litr. Pozor na přeslazené nápoje, pijte obyčejnou nebo minerální vodu.  

Radujte se z pohybu a z každé změny

Pokud si dáte reálné cíle, brzy zjistíte, že už malá změna vede k radosti a dobrému pocitu z lépe trénovaného a formovaného těla. Budete fyzicky zdatnější a budete mít i více energie.

Připravte se také na reakce vašeho okolí, které se jistě bude zajímat, jak se vám to podařilo. Přitom je to tak jednoduché: třikrát týdně sport, k tomu bílkovinná strava, málo sacharidů a tuků. A nezapomínejte se odměňovat. Místo sladkostí si kupte nové sportovní vybavení nebo oblečení o velikost menší. To motivuje!

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
Kurz první pomoci
Kdo je připraven, není zaskočen, a to i v první pomoci

Ve vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto...

Celý článek
Bodnutí hmyzem
Záchranka vás může odvézt i kvůli hmyzímu bodnutí

S příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...

Celý článek
Univerzita třetího věku a edukace seniorů
Na učení není nikdy pozdě! Nenechte tělo ani mozek zlenivět

Za poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové...

Celý článek