Tipy a triky jak si užít léto i v horkých dnech
Silné sluneční záření vytváří zátěž pro lidský organismus. O to více opatrní by v parných a dusných dnech měli být dialyzovaní pacienti, ať už léto tráví pobytem na chalupě nebo na dovolené v zahraničí. Přinášíme vám základní tipy, jak zvládnout horké letní měsíce.
Žijte jako lidé ze středomoří
Zařaďte do svého denního programu dlouhou siestu v odpoledních hodinách, kdy je rtuť na teploměru nejvýše. K různým aktivitám využijte raději dopoledne a dlouhé večery.
Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření
Volte oblečení, které dobře zakrývá tělo, například volné košile s dlouhými rukávy a vzdušné kalhoty. Než použijete jakýkoli opalovací krém, ujistěte se, že se všechna místa vpichů z vaší poslední dialýzy řádně zahojila.
Poťte se co nejméně
Pokud patříte mezi dialyzované pacienty, tak je pro Vás právě v horkých dnech většinou obtížnější vybalancovat příjem tekutin tak, aby nedošlo ani k převodnění organismu, ale ani k jeho dehydrataci a s tím souvisejícími obtížemi s krevním oběhem. Vhodná je pravidelná kontrola tělesné hmotnosti a krevního tlaku.
A když budu mít žízeň?
I v horkých dnech stále platí pravidlo: rozložte množství vypitých nápojů do celého dne. Preferujte čistou pitnou vodu, ochutit si ji můžete plátkem pomeranče nebo lístky máty. Vyhýbejte se velmi kořeněným jídlům a pamatujte, že například i taková polévka obsahuje hodně tekutin. Kostky ledu a žvýkačky jsou dobrými způsoby, jak rozptýlit pocit žízně.
Vyznejte se v opalovacích přípravcích
SPF je faktor sluneční ochrany, jehož minimální hodnota je 6 a maximální označení je zpravidla 50+. SPF vyjadřuje čas, po který můžeme být na slunci déle, než dojde ke zčervenání pokožky oproti času stráveném na slunci bez ochrany. Například při použití opalovacího přípravku s nejslabším faktorem s hodnotou 6, dojde k zčervenání pokožky 6x později než při pobytu na slunci bez jakékoliv ochrany.
Na čem záleží při výběru opalovacího přípravku:
- fototypu kůže
- délce pobytu na slunci
- nadmořské výšce (čím vyšší, tím větší intenzita UV záření)
- době předchozího opalování či typu činností, kterým se plánujete věnovat
Opalovací přípravky aplikujte na kůži alespoň 20 minut před sluněním, obnovujte pravidelně po 2 až 3 hodinách nebo po koupání, zpocení atd. A to i v případě použití přípravků s vyšším faktorem.
Zeptejte se, poradíme
Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.
PoradnaVe vyhrocené situaci, která vyžaduje poskytnutí první pomoci, nebývá čas na dlouhé rozmýšlení. Proto...
Celý článekS příchodem letní sezóny přibývá případů bodnutí hmyzem. Vosí či včelí bodnutí již téměř každému z...
Celý článekZa poslední dva roky se o desítky procent zvýšil počet seniorů, kteří začali využívat nové...
Celý článek