Vytisknout Poslat na e-mail

Nekontrolovaný únik moči je problém, který postiženého člověka limituje v mnoha směrech. Moderní medicína si s inkontinencí dokáže poradit a léčit ji mnoha způsoby v závislosti na typu i příčině, která ji vyvolává.

Z lékařské literatury je známo, že počátek snah zbavit ženu inkontinence moči a provádění cíleného vyšetření se datuje do konce 19. století. Rozšíření léčebných možností však přinesla až druhá polovina 20. století.

Největší pokrok v diagnostice a léčbě inkontinence přinesl až rozvoj moderních zobrazovacích vyšetřovacích metod a šetrných chirurgických zákroků.

Jak se léčí inkontinence

Základní režimová opatření

Při potížích s nekontrolovatelným únikem moči je potřeba omezit namáhavou fyzickou aktivitu, opravit pitný režim a pokud je to nutné, snížit tělesnou hmotnost.

Podávání léků

Léky jsou předepisovány především při urgentní inkontinenci. Léčba je zaměřena na snížení napětí svaloviny močového měchýře. Podávání léků při stresové inkontinenci má podpůrný charakter a není příliš účinné. V případech, kdy to má smysl, se například u žen v menopauze podávají ženské pohlavní hormony (estrogeny).

Posílení svalstva pánevního dna

Speciální cvičení, pro něž není mimochodem třeba ani tělocvična, ani speciální pomůcky, vycházejí z předpokladu, že ochablé svaly pánevního dna je možné jako každý sval trénovat. Jejich posilování se provádí střídavým napínáním a uvolňováním, například při cestě autobusem do práce nebo při čekání u pokladny v supermarketu.

Pravidelná speciální cvičení pomáhají zbavit se inkontinence a současně jsou také výbornou prevencí. S vhodnými cviky vám poradí zkušená fyzioterapeutka. Více o cvičení pánevního dna najdete i v našem článku Cvičení pro posílení svalů pánevního dna.

Mezi doplňkové metody ke cvičení při léčbě stresové inkontinence patří elektrostimulace svalů pánevního dna nebo laserové ošetření vaginální sliznice vedoucí k produkci nové pojivové tkáně a zpevnění pánevního dna v oblasti vnějšího svěrače. Okrajově se využívají i kolagenové implantáty, látky aplikované injekčně do podslizniční vrstvy močové trubice. Pomáhají zúžit močovou trubici a zmírnit stresovou inkontinenci. Injekce se musí po čase opakovat, protože tělo pomalu kolagen vyloučí či vstřebá.

Co dělat, když léčba inkontinence selže?

Ne všem pacientům je možné od samovolného úniku moči ihned a úplně pomoci. Pro tyto případy existují kvalitní absorpční pomůcky ve formě vložek, kalhotek apod. Díky svým rozměrům jsou diskrétní, dokáží pojmout velké množství tekutiny a nedráždí pokožku. Postiženým tak pomáhají získat zpět pocit jistoty a sebedůvěry. Lze je zakoupit ve většině lékáren či prodejnách zdravotnických potřeb.

V případě, že je na poukaz předepíše praktický lékař nebo ambulantní specialista, lze je získat bezplatně nebo jen s malým doplatkem. Řada žen, pokud má na vybranou, dává přednost nechirurgickým přístupům. Kromě již zmíněné gymnastiky pánevního dna se může jednat i o používání intravaginální pomůcky Diveen®, která podepře močovou trubici a zabrání nechtěnému úniku moči při stresové a smíšené inkontinenci.  

Jak je vidět, možností, jak zamezit nechtěnému úniku moči, je mnoho. Návštěvu lékaře tedy neodkládejte a poraďte se s ním co nejdříve. Inkontinence v dnešní době již není neřešitelná, proto se o ní nestyďte se svým lékařem mluvit.

Upozornění

Diveen® je intravaginální zdravotnický prostředek určený pro dospělé ženy starší 18 let s únikem moči, zejména v důsledku stresové nebo smíšené inkontinence moči. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití a informace o bezpečném používání zdravotnického prostředku; mohou obsahovat údaje o rizicích spojených s jeho používáním.

Poradna

Poradna

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech a věcech, které s tím souvisejí. Zeptejte se nás na to, co vás trápí, a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Poradna
Mohlo by se vám líbit
David Drahoninský paralympionik
Osobní zpověď šestinásobného paralympijského medailisty

David Drahonínský si do šestnácti let žil jako každý jiný kluk. Honil se na hřišti za balonem, v...

Celý článek
Peer Mentor
Nejlíp vám s životem na vozíku poradí peer mentor

Peer mentoring je registrovaná sociální služba, která pomáhá lidem po úraze či jiném poškození míchy...

Celý článek
Cestování na vozíku
Objevujte svět i na vozíku

Kdy jste si naposledy někam vyrazili? Máte pocit, že je vozík tou největší překážkou na cestě za...

Celý článek