Možnosti léčby inkontinence - Lepší péče - Nebojte se zeptat vašeho lékaře
Témata: 

Možnosti léčby inkontinence

Mobilní parenterální výživa

Nekontrolovaný únik moči je problém, který postiženého člověka limituje v mnoha směrech. Moderní medicína si s inkontinencí dokáže poradit a léčit ji mnoha způsoby v závislosti na typu i příčině, která ji vyvolává.

Tisk
E-mail
Sdílejte

Z lékařské literatury je známo, že počátek snah zbavit ženu inkontinence moči a provádění cíleného vyšetření se datuje do konce 19. století. Rozšíření léčebných možností však přinesla až druhá polovina 20. století. Největší pokrok v diagnostice a léčbě inkontinence přinesl až rozvoj moderních zobrazovacích vyšetřovacích metod a šetrných chirurgických zákroků.

Jak se léčí inkontinence

  • Základní režimová opatření
    Při potížích s nekontrolovatelným únikem moči je potřeba omezit namáhavou fyzickou aktivitu, opravit pitný režim a pokud je to nutné, snížit tělesnou hmotnost.
  • Podávání léků
    Léky jsou předepisovány především při urgentní inkontinenci. Léčba je zaměřena na snížení napětí svaloviny močového měchýře. Podávání léků při stresové inkontinenci má podpůrný charakter a není příliš účinné. V případech, kdy to má smysl, se například u žen v menopauze podávají ženské pohlavní hormony (estrogeny).
  • Posílení svalstva pánevního dna
    Speciální cvičení, pro něž není mimochodem třeba ani tělocvična, ani speciální pomůcky, vycházejí z předpokladu, že ochablé svaly pánevního dna je možné jako každý sval trénovat. Jejich posilování se provádí střídavým napínáním a uvolňováním, například při cestě autobusem do práce nebo při čekání u pokladny v supermarketu. Pravidelná speciální cvičení pomáhají zbavit se inkontinence a současně jsou také výbornou prevencí. S vhodnými cviky vám poradí zkušená fyzioterapeutka. Více o cvičení pánevního dna najdete i v našem článku Cvičení pro posílení svalů pánevního dna.
  • Mezi doplňkové metody ke cvičení při léčbě stresové inkontinence patří elektrostimulace svalů pánevního dna nebo laserové ošetření vaginální sliznice vedoucí k produkci nové pojivové tkáně a zpevnění pánevního dna v oblasti vnějšího svěrače. Okrajově se využívají i kolagenové implantáty, látky aplikované injekčně do podslizniční vrstvy močové trubice. Pomáhají zúžit močovou trubici a zmírnit stresovou inkontinenci. Injekce se musí po čase opakovat, protože tělo pomalu kolagen vyloučí či vstřebá.

Co dělat, když léčba inkontinence selže?

Ne všem pacientům je možné od samovolného úniku moči ihned a úplně pomoci. Pro tyto případy existují kvalitní absorpční pomůcky ve formě vložek, kalhotek apod. Díky svým rozměrům jsou diskrétní, dokáží pojmout velké množství tekutiny a nedráždí pokožku. Postiženým tak pomáhají získat zpět pocit jistoty a sebedůvěry. Lze je zakoupit ve většině lékáren či prodejnách zdravotnických potřeb. V případě, že je na poukaz předepíše praktický lékař nebo ambulantní specialista, lze je získat bezplatně nebo jen s malým doplatkem.

Řada žen, pokud má na vybranou, dává přednost nechirurgickým přístupům. Kromě již zmíněné gymnastiky pánevního dna se může jednat i o používání intravaginální pomůcky Diveen®, která podepře močovou trubici a zabrání nechtěnému úniku moči při stresové a smíšené inkontinenci.

 

Jak je vidět, možností, jak zamezit nechtěnému úniku moči, je mnoho. Návštěvu lékaře tedy neodkládejte a poraďte se s ním co nejdříve. Inkontinence v dnešní době již není neřešitelná, proto se o ní nestyďte se svým lékařem mluvit.